پارچه کتان

پارچه کتان از فیبر و الیاف گیاه کتان (فلاسک) تولید می گردد. کتان از زمان ‌های دور برای پارچه بافی استفاده می گردیده است.

ویژگی های پارچه کتان

این پارچه‌ ها بسیار خنک و انعطاف‌پذیر هستند و قابلیت جذب آب بالایی دارند . این پارچه‌ ها با توجه به موارد استفادیشان ضخامت های مختلفی دارند و می‌ توانند نازک یا کلفت باشند که متناسب با فصل مورد نظر تولید می شوند.

پارچه ‌های کتانی داری سطح بسیار درخشان و یکدستی هستند که همین مسئله باعث شده است که پوشاک کتان از ظرافت و زیبایی خاصی بهره‌ مند شود.

کاربرد های پارچه کتان

یکی از مهم ‌ترین کاربرد های پارچه‌ی کتان، استفاده از آن برای تولید انواع پوشاک زنانه و مردانه است اما لازم است بدانید که تنها کاربرد این پارچه در تولید پوشاک  نیست و مصارف متعدد دیگر نیز دارد.

پارچه کتان برای تهیه محصولاتی از قبیل دستمال و پیش بند، حوله، رومیزی، ملافه کیف و کفش  به خاطر بافت آبگیر و انعطاف‌پذیری که دارد بسیار پر کاربرد است.

علاوه بر این پارچه ‌ی کتان در ساخت اشیا و ابزارهای دکوراتیو نیز مورد استفاده  قرار می‌گیرد. با پارچه ‌ی کتان انواع کوسن‌ ها، روکش‌ های صندلی، پرده و موارد این ‌چنینی نیز تولید می گردد.

ویژگی های پارچه کتان

پارچه ‌های کتانی به خاطر بافت گیاهی که دارند بسیار آسان و راحت تمیز می‌شوند و لکه‌ های ایجاد شده بر روی آن‌ ها خیلی راحت از بین می‌روند، چین‌ و چروک لباس ‌های کتان به‌راحتی با اتو کردن از بین می‌رود و صاف کردن این لباس‌ها با اتو کار دشواری نیست. یکی از بزرگ‌ ترین مزایای پوشاک کتان، امکان شست ‌و شوی آسان آن‌ ها است.

باید توجه داشت که از معایبی که معمولاً لباس‌های کتان برای مصرف کننده ی خود دارند، چروک شدن سریع لباس های کتانی و گشاد شدن آنها (بزرگ شدن سایز لباس) است. بهتر است آبرفت پارچه های کتان در هنگام تکمیل پارچه گرفته شود که این امر باعث بهتر شدن پارچه میگردد.

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *