پارچه‌ پنبه ‌ای

پارچه‌ پنبه ‌ای یکی از انواع پرمصرف پارچه است که به شکل‌ های مختلفی در بازار موجود است، الیاف برخی از انواع آن فقط از پنبه و الیاف برخی دیگر از ترکیب پنبه با مواد طبیعی دیگر یا الیاف مصنوعی تولید می‌شوند.

ویژگی های پارچه پنبه ای

یکی از راه‌ های تشخیص پارچه ‌های پنبه ‌ای از غیر پنبه ‌ای این است که ابتدا نخی را از لباس جدا کنید. سپس با یک کبریت آن را بسوزانید. اگر نخ شما پنبه‌ای نباشد، در زمان شعله ‌ور شدن جمع می‌شود. بوی سوختن نخ‌ های پنبه به دلیل داشتن پایه گیاهی مانند سوختن چوب یا کاغذ است.

به علاوه باید توجه داشت که پارچه‌ای که تنها از پنبه تولید شده باشد دارای وزنی سبک و جنسی لطیف است همچنین این جنس پارچه ها باعث تبادل هوا هم می شوند.

هریک از انواع این پارچه‌ دارای مزایا و معایبی هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اگر رطوبت پارچه پنبه افزایش یابد و درجه حرارت محیط بالا باشد، محتوای آب در الیاف به طور کامل تبخیر خواهد شد که  این امر در لباس های نخی باعث جذب عرق بدن می شود و فرد احساس راحت تری در این جنس لباس ها دارد.

بنابراین پارچه های پنبه ای به دلیل جذب رطوبت مناسب، راحتی پوشش و در دسترس بودن به طور گسترده و در بخش‌های مختلف و به شکل‌‌های گوناگون ( بی بافت یا بافته شده) مورد استفاده قرار می گیرند. همچون لباس کودکان، لباس های زیر، دستمال کاغذی و لوازم بهداشتی، پانسمان‌ها، شلوار جین، کالای خواب، حوله و…

همچنین این پارچه ها به سادگی لکه گیری و شستشو می شوند به همین دلیل در مراکز بهداشتی، آزمایشگاه ها و بیمارستان ها نیز از این جنس پارچه استفاده می گردد.

روش شست وشوی پارچه پنبه ای

لباس های پنبه ای را قبلاً در آب گرم و صابون خیس کنید، بعد از 20 تا 30 دقیقه که در آب ماند آنها را خوب چنگ بزنید .

لباس ها را در سایه خشک کنید؛ چراکه نور آفتاب رنگ این نوع پارچه را خراب می کند.

مقالات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *